Je to víc než vášeň. Je to víc než tvůrčí vize. Je to…

Top

JINDŘIŠSKÁ 28

Polyfunkční bytový dům nejvyššího standardu v historickém centru Prahy.

ROK: 2015
KATEGORIE: bytový dům
ATELIÉR: Jan Sedlák, odborný asistent Ivan Hnízdil
ADRESA: Jindřišská – Nové Město, Praha

Parteru dominuje zavěšené schodiště vedoucí z recepce k bytovým jednotkám.

Polyfunkční bytový dům

Jindřišská 28

Jindřišská – Nové Město, Praha

Proluka mezi farou při kostele sv. Jindřicha a neorenesančním domem v historickém centru Prahy. Takto významná lokalita vyžaduje špičkový návrh. Polyfunkční bytový dům nejvyššího standardu se Škoda galerií věnovanou českému automobilovému průmyslu v parteru a pěti bytovými jednotkami v nadzemních podlažích.

Koncepce domu je založena na principu „split floor”. Ta umožňuje mít část půdorysu s velkou světlou výškou a část s obvyklou. V patrech s velkou světlou výškou jsou tři mezonetové byty nejvyššího standardu. Vzniklá půl patra jsou vyplněna dvěma menšími byty. Provoz parteru a obytné části je oddělen zádveřím. Zde se rozdělují návštěvníci galerie a rezidenti. Samozřejmostí je recepce otevřená 24/7 a podzemní garáže s parkovacími místy nadstandardní velikosti (parkování luxusních vozů).

Fasáda pracuje geometrickým způsobem s abstrahovaným neorenesančním členěním fasády sousedního domu. Plasticita fasády je podpořena římsami a pilastry. Do vnitrobloku orientované obytné místnosti mají bohaté lodžie a terasy. Je zde patrný odklon od historizující fasády v uliční frontě ve prospěch soudobého řešení. Do vnitrobloku je přístup autorsky pojednanou bránou z ulice Růžová.

Dominantním prvkem jsou použité materiály: obklady z cihlových pásků, hrubé omítky, okenní šambrány a kazety z pozinkovaného plechu.

VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE

Autorsky pojednaná brána do vnitrobloku.