Je to víc než vášeň. Je to víc než tvůrčí vize. Je to…

Top

MA-DRE CALLE 9/10

Revitalizace bytových domů a parku v obtížných klimatických podmínkách Madridu. Návrh do soutěže Isover MultiComfort house.

ROK: 2016
KATEGORIE: bytový dům – revitalizace
ATELIÉR: Petr Suske, odborný asistent Marek Tichý
ADRESA: Calle Nueve / Calle Diez – Barajas, Madrid

Vodní prvek zlepšuje mikroklima ve vnitrobloku. Sezení na schodech je posuvné.

Revitalizace bytového domu a parku

MA-DRE CALLE
9/10

Calle Nueve / Calle Diez – Barajas, Madrid

Revitalizace dvou bytových domů v obtížných klimatických podmínkách Madridu. Cílem bylo dosáhnout kvalitního bydlení při vynaložení co nejmenších nákladů do high-tech technologií. Veškerá opatření k zajištění tepelné pohody jsou vtělena přímo do architektonického návrhu.

Důvodem pro rozdělení hmot na šest samostatných částí bylo přiblížení měřítka lidskému rozměru. V okolí se nacházejí sice i vyšší domy než řešený objekt, ale žádný dům v okolí nevytváří tak dlouhou neprostupnou bariéru. Cílem bylo zvýšit propustnost území pro pěší a tím podpořit městský charakter (nevytvářet nepřístupný prostor mezi domy), vytvořit harmonickou architekturu a navrátit vnitroblok zpět obyvatelům čtvrti – terénní zlom byl příležitostí pro zajímavě členěný veřejný prostor s vodním prvkem.

Vodní prvek je místem pobytu pro obyvatele čtvrti. Sezení na schodech je autorským návrhem. Sedačky jsou lehké (stříkaný akrylát do formy), snadno přemístitelné a libovolně sdružovatelné. Sezónní zahrádka kavárny může být na terčích přímo nad vodou.

Jednotlivé domy vytvářejí kompaktní celek díky opakujícím se prvkům – členění parteru polosloupy, vysoký řád se sloupovou arkádou. V parteru jsou pronajímatelné plochy. Obytná patra nabízejí bohatě dimenzované lodžie, terasy a balkony. Byty jsou navrženy tak, aby bylo možné trávit co nejvíce času venku během letních měsíců. V nejvyšším patře jsou mezonetové byty.

K udržení tepelné pohody v letních měsících je využíváno přirozených principů – příčné větrání, odstínění přímého slunečního záření z okenních ploch, přirozené proudění vzduchu mezi domy ve spojení s vodním prvkem. Soubor je vybaven vodním hospodářstvím pro napájení vodního prvku a zalévání parku.

Materiálová skladba je zemitá. Fasády z hrubých bílých omítek – minimalizování přehřívání, kresba slunce v reliéfu omítky. Obklad COR-TEN na střešních nástavbách, kamenný obklad vysokého řádu. Jediným lesklým materiálem je sklo a voda.

Soutěžní návrh do soutěže Isover MultiComfort House Students Contest 2017.

VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE
SOUČASNÝ STAV

Nově vzniklé spojení mezi ulicí a parkem skrz vnitroblok.