Je to víc než vášeň. Je to víc než tvůrčí vize. Je to…

Top

PAVLAČOVÝ DŮM VELESLAVÍN

Dům, na zalomené parcele s centrální schodištěm.

ROK: 2014
KATEGORIE: bytový dům
ATELIÉR: Hlaváček – Schleger – Liesler
ADRESA: Nad Hradním potokem – Veleslavín, Praha

ZALOMENÝ TVAR DOMU UMOŽNIL CENTRÁLNÍ UMÍSTĚNÍ VENKOVNÍHO SCHODIŠTĚ.

Pavlačový bytový dům

TEPLÁRNA VELESLAVÍN

Nad Hradním potokem – Veleslavín, Praha

Pavlačový bytový dům v areálu bývalé teplárny Veleslavín. Parcela má neobvyklý zalomený tvar, vyřešit na ní půdorys domu byla výzva.

Její tvar byl racionalizován rozdělením na tři základní geometrické tvary – dva obdélníky a nepravidelný lichoběžník. Do obdélníků byly umístěny byty, do lichoběžníku bylo umístěno atrium s venkovním schodištěm a výtahovou šachtou. Komunikační prostor se stal podpisem domu.

Vzhledem k orientaci domu k železniční trati na sever, bylo logické umístit tímto směrem pavlač. Je zde zvýšená zátěž hlukem, proto byla u trati zachována přírodní bariéra ze stromů. Hlavní obytné místnosti jsou otočeny do parku. Jižní orientace bytů zaručuje výborné prosvětlení místností po celý rok a tepelné zisky během zimy. Během léta jsou nadmíru velké tepelné zisky redukovány venkovními žaluziemi.

Na střeše ustupujícího podlaží je terasa s výhledem na Petřínský vrch, terasa je chráněná proti slunci pergolou. Během léta zde mohou nájemníci trávit volný čas.

Dominantním materiálem je měď – fasádní detaily, obklad výtahové šachty a zábradlí schodiště. LED pásky dodávají světelný podpis ve schodišťovém prostoru. Konstrukce kombinuje dva materiály – masivní dřevěná konstrukce a beton. Beton je uplatněný z požárních bezpečnostních důvodů na schodiště, výtahovou šachtu a pavlač. Dřevěné konstrukce jsou použité na nosné bytové stěny a vnitřní příčky.

VÝKRESOVÁ DOKUMENTACE

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ CELÉ ČTVRTI.